Navigace
Obsah
Zajímavosti
Jablunkovské arboretum
Unikátní parková sbírka dřevin beskydského plicního ústavu. Léčebna vznikala u soutoku říčky Lomné, která protéká 800 metrů parkem a patří dodnes nerozlučně k jeho ozdobám, a potůčku Ošetnice v nadmořské výšce 401 metrů. Plicní léčebna má výhodnou polohu. Nejvýš pět kilometrů v jejím okruhu se zvedají vrcholy překrásných hor. Tato lesy porostlá hradba zásobuje léčebnu svěžím horským vzduchem. Je zde k vidění půvabná skupina dekorativních dřevin s mimořádně urostlým bukem s převislými větvemi a jilmem rovněž převislého typu, jehož kaskáda větví vytváří korunu hřibovitého tvaru. Překrásné průhledy nabízejí v každé roční době odlišnou podívanou na zajímavě seskupené cizokrajné dřeviny kolem rozsáhlých luk. Pravou stranu volného prostoru před hlavním vstupem do léčebny lemují převážně různé barevné druhy smrků.
V arboretu se nacházejí i umělecká díla Vincence Makovského a Jana Třísky. Jsou to: socha odpočívající ženy, sousoší dvou žen, socha Humanita a socha Sedící ženy. I samotná budova sanatoria je památkově chráněným objektem. V 90. letech 20. století proběhly výrazné zásahy do vzhledu arboreta. Byly vykáceny desítky stromů, vytvořeny nové vycházkové chodníky, lavičky a přístřešky. Jednotlivé významné botanické druhy jsou označeny tabulkami s popisky. Ještě před pár lety byl park pro veřejnost uzavřen. V současné době je park volně přístupný pro širokou veřejnost. V roce 2014 byla v parku otevřena naučná stezka "Procházka historiií vzniku a budování sanatoria v Jablunkově".
Kaňon Olše
V obci Hrádek ve Slezsku pod mostem v řečišti řeky Olše nachází geologická zajímavost - místními zvaná „talíře“ (kotle). Vyhloubení ve skále vzniklo prouděním vody. Dále se v této obci nachází zajímavý kaňon řeky asi 1km dlouhý a 10m hluboký. Kaňon je zároveň východiskem vodáckých túr po řece Olši.
Přehrady v Návsí
V obci Návsí se nachází soustava dvou záchytných hrází zbržďující hustou síť bystřinných vodních toků. Bohužel nejsou vhodné pro koupání. Využívá je místní rybářský svaz pro pořádání soutěží nebo jen tak k rybolovu. Zájemci o rybolov si však musí vyřídit potřebná povolení!
V Kostkově můžou chytat ryby i začátečníci - můžete přijít, půjčit prut a za příslušný finanční obnos si vylovit svou rybku:
Rybaření - Návsí, Kostkov
kontakt: +420 777 947 399
provozní doba: rybářská sezóna od 15. 4. do 15. 10.
do 30. 6.: Pá: 13:00 - 19:00, So - Ne: 10:00 - 17:00
prázdniny: St - Pá: 13:00 - 19:00, So - Ne: 10:00 - 17:00
ceny: 50 Kč/povolenka, 130 Kč/kg ryby, pruty k zapůjčení zdarma, občerstvení
Skalní útvar Belko
Při staré obchodní cestě, která spojovala odedávna Slezsko se Slovenskem, na skalní ostrožně mezi Bystřicí a Jablunkovem se nacházela kdysi pevná tvrz zvaná „Bełko“ pojmenovaná po svém pánovi. Loupeživého rytíře Bełka však časem začaly pronásledovat hrůzostrašné sny a tak podle legendy skočil ze skály, nad kterou měl své sídlo. Dnes se na protějším břehu nachází venkovní bufet, tůně, ve kterých ukončil svůj hříšný život dnes láká v horkých dnech ke koupání.
Skalní útvar Čertovy mlýny
Pod Gírovou, vrchem obce Bukovec, se nacházejí „Čertovy mlýny“. Jedná se o skupinu skal s dnes už zasypanými jeskyněmi. Podle legend se zde skrývali zbojníci v době jánošíkovských, v jiném období složily skály čertům, kteří tady hodlali ve svých kamenných mlýnech „mlít“ neposlušné lidstvo. Pravidelně zde také přelétávaly a snad i přistávaly čarodějnice. Přístup je možný od chaty Gírová: neznačenou stezkou kolem ohniště vstoupíme do lesa a pokračujeme stezkou až ke skalám. Po prohlídce pokračujeme stezkou ve stejném směru (od chaty) nad skalami dále až dorazíme na zelenou značku u lyžařského vleku.
Termální prameny
Nedávný geologický průzkum v obci Písek zjistil přítomnost termální jodobromové vody s vysokým obsahem metanu, kterou region může v budoucnu využívat pro plánované termální koupaliště a lázně. Schází však zatím finanční prostředky pro úplný průzkum charakteru zásob termálních vod.
Trojmezí
Nachází se v obci Hrčava na místě, kde se stýkají hranice třech zemí: Česka, Polska a Slovenska. V roce 1995 zde byly vztyčeny tři trojboké jehlanovité monolity z leštěné žuly, vysoké asi 215 cm. Jednotlivé monolity jsou opatřené státními znaky jednotlivých států a jejich názvy a každý z nich se pak nachází na „domovském“ území. Jsou osazeny tak, že jsou státními znaky natočeny k trojmeznímu bodu, kde se stýkají hranice. Do válcových otvorů podstavců jednotlivých monolitů byly uloženy pamětní dokumenty - různé listiny, tehdejší noviny a mince. U hrčavského Trojmezí (oficiálně trojstátní bod Beskydy) byla v roce 1990 (na území ČR) vysázena Lípa přátelství na potvrzení přátelství lidí tři zde sousedících států. Lípu vysadili ochránci přírody České, Polské a Slovenské republiky u příležitosti Dne Země, který je na Hrčavě tradičním mezinárodním setkáním ochránců přírody z příhraničních oblastí výše uvedených států. V blízkosti je instalovaná dřevěná srubová odpočívka. Přímo na Trojmezí je přechod na turistické stezce mezi Českou a polskou Republikou.